Ana Sayfa  
04.09.2015 Cuma
İSTANBUL KISA TANITIM

Haliç

Tarih boyunca İstanbul un gelişmesine coğrafi konumu kadar, doğal ve çok emin bir liman olan Haliç'te etkin olmuştur. Liman Avrupa yakasını ikiye ayırır. Etraftaki bereketli topraklar, bol balık, tatlı su dereleri ve şeklinden dolayı "Altın Boynuz" ismi bereket sembolü anlamında verilmişti.

İstanbul Portalı >> İstanbul >> İlçeler >> Sultangazi
İstanbul'u Tanıyalım Harika İstanbul Çağlar Boyu İstanbul Eserleri İlçeleri ve Doğal Güzellikleri İstanbul'u Yaşamak

Adalar >>
Arnavutköy
Ataşehir
Avcılar
Bağcılar
Bahçelievler
Bakırköy
Başakşehir
Bayrampaşa
Beşiktaş
Beykoz
Beylikdüzü
Beyoğlu
Büyükçekmece
Çatalca
Çekmeköy
Esenler
Esenyurt
Eyüp
Fatih
Gaziosmanpaşa
Güngören
Kadıköy
Kağıthane
Kartal
Küçükçekmece
Maltepe
Pendik
Sarıyer
Sancaktepe
Silivri
Sultanbeyli
Sultangazi
Şile
Şişli
Tuzla
Ümraniye
Üsküdar
Zeytinburnu

SULTANGAZİ

 
SultangaziSULTANGAZİ İLÇESİNİN TARİHİ

06.03.2008 Kabul Tarih; 22.03.2008 26284 Mükerrer Resmi Gazete Tarihli 5747 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” un İlçe Kurulması Başlıklı 1.Madde 24.Esas “Ekli (22) sayılı listede adları yazılı mahalleler ile mahalle kısımları merkez olmak ve aynı adla bir belediye kurulmak üzere İstanbul İlinde Sultangazi adıyla İlçe kurulmuştur.” hükmüne istinaden İlçemiz Sultangazi kurulmuştur.
 
Coğrafi Yapısı

Denizden 50 metre yükseklikte, 36 Km kare yüz ölçüme sahip olan ilçemiz doğuda Eyüp, batıda Esenler, güneyde Gaziosmanpaşa, kuzeybatıda Başakşehir ilçeleriyle sınır oluşturmaktadır. İlçemiz sahip olduğu yüzölçümüyle İstanbul ilçeleri arasında 19. sıradadır.

15 mahalleden oluşan ilçemizde Alibeyköy baraj gölü, Cebeci taş ocakları ve birkaç küçük akarsu bulunmaktadır. Alibeyköy barajı 1975 - 1983 tarihleri arasında, içme, kullanma ve sanayi suyu temini maksadıyla inşa edilmiş olup halen Avrupa yakasının önemli bir kısmının içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1.930.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 30,00 m, normal su kotunda göl hacmi 66,80 hm3, normal su kotunda gölalanı 4,66 km²'dir. Yılda 39 hm3 içme suyu sağlamaktadır. Üzerinde amatör balıkçılık, su sporları etkinlikleri yapılmakta olup etrafını çevreleyen koruma altındaki ormanlık alanla ilçenin sosyal dinleti ihtiyacını karşılamaktadır.

Taş ocakları İstanbul’un kırma taş ihtiyacını karşılamak üzere 1950’li yıllarda o zamanki ilçenin gayri meskun durumuna göre kurulmuş işletmelerdir. Zamanla Sultangazi’nin yerleşime açılması ile taş ocakları meskun sahanın hemen yanında faaliyet gösterme durumuna gelmişlerdir.

Cebeci Bölgesi; Sultançifliği mahallesi, Habibler, Gazi mahallesi ve Malova deresi mevkii arasında kalan geniş bir bölgeye yayılmıştır. Kalker türü taşın rezervi 450.000.000.m3 bu da 675.000.000 tonluk bir ekonomik birimi ifade etmektedir. Bölgede 17 madencilik işletmesi faaliyet göstermektedir

Sultangazi’nin İstanbul’daki Konumu

İlçenin Sultangazi Belediyesi sınırları içinde 15 mahallesi bulunmaktadır. Planlama alanına dâhil olmayan mahalle sayısı Habibler–1 ve Yayla olmak üzere 2 tanedir. Sultangazi ilçesinden geçen TEM otoyolu planlama alanının güney sınırlarını belirtmektedir. Kuzey ve kuzeybatıda askeri bölge bulunmaktadır. Batıdan Esenler ilçe sınırı, kuzeydoğu ve doğudan Eyüp ilçe sınırı ile çevrilmiştir.

 

 
 

İSTANBUL


 


Tasarım ve yayın İstanbul Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.
İstanbul Valiliği - Ankara Caddesi 34410 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul
Telefon No: +90 212 455 59 00    Faks No: +90 212 512 20 86

Ana Sayfa | Şehir | Ulaşım | Harika İstanbul | Şehir Haritası